Taşa Profesyonel Bir Dokunuş

CC İnşaat

Kayrak Taşı Uygulaması

Kayrak taşı geçmişten günümüze kullanılan en eski taşlar arsındadır. Oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Pek çok rengi vardır. Günümüz teknolojisiyle üretile yapay taşlardan fazla eksik yönü olmadığı gibi oldukça ekonomiktir. Bazı özellikleri bakımından eşsizdir.

Atmosferik şartlara göre oldukça dayanıklı olan kayrak taşı mevsim değişikliklerinden etkilenmez. Bu sayede uzun ömürlüdür. Günümüzde ayakta duran tarihi yapıların çoğunda kayrak taşları ana malzeme olarak kullanılmıştır. Bu yüzden günümüzde özellikle de kayrak taşlarının yoğun olarak çıkartıldığı bölgelerde her türlü inşaat işlerinde ve dekorasyon işlemlerinde kayrak taşı bolca kullanılır. Kayrak taşının yüzeyi pürüzlü olduğundan dolayı kaydırmaz özelliği vardır. Bu sayede yayalar ve araçlar için yapılan yollarda kullanılabilir. Ayrıca havuzların kenarlarının yapılmasında da kullanılabilir. Yüksek bir ısı yalıtımı vardır ve oldukça sağlamdır eğilip bükülmez. Bazı ülkelerde çatı yapımında da kullanılmaktadır. Binaların mantolanmasında kullanılabilir. Bu sayede evlerin yazın serin kışın sıcak olması sağlanır. Eski zamanlardan beri kullanılmakta olan bir taş olmasına rağmen oldukça estetik bir görüntüsü vardır. Bundan dolayı kafe, bar disko gibi çeşitli eğlence yerlerinde dekoratif amaçlı süslemelerde kullanılır. Ancak bu yerlerde kullanılırken bu taşların verniklenip kullanılması görüntüyü daha da güzelleştirir ve bu güzelliğin uzun süre muhafaza edilmesi sağlanır. Kayrak taşlarını taş ocaklarından çıkartmak oldukça zahmetli bir iştir. Bu sebeple bu işlerin iyi ustalar tarafından yapılması gerekir. Çıkartılan kayrak taşlarının ebatlarına göre kullanım alanları değişiklik gösterir.

1-3 cm kalınlığındaki kayrak taşları duvar kaplamalarında iç mekânların süslenmesinde dekorasyonlarda ve baca kaplamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ebatlardaki 1 ton kayrak taşı ile 15 metrekare yüzey kaplaması yapılabilir.

Kayrak taşları Isıya ve neme dayanıklılığının yan sıra yüzeyi pürüzlü olduğundan dolayı kayganlığı azdır. Bu sebeple kalınlığı 4-6 cm olan kayrak taşları araç ve yayalar için yapılan yollarda kullanılır. Park ve bahçelerin dekor süslerinde, binalardaki su basmanlarında kullanılır. Bu ebatlardaki 1 ton kayrak taşı ile 9 metrekarelik yüzey kaplanabilir.

Kalınlığı 6-10 cm olan kayrak taşları ile çimlerin arasının harçsız olarak süslenebilir. Beton derz yardımıyla araçlar için yapılan yollarda ve merdiven basamaklarında kullanılır. Bu ebatlardaki 1 ton kayrak taşı ile 6 metrekarelik yüzey kaplanabilir.