Taşa Profesyonel Bir Dokunuş

CC İnşaat

Kayrak Taşı Fiyatı

Kayrak taşı maden ocaklarından çıkartılan dekoratif amaçlardan inşaat malzemelerine kadar eski zamanlardan beri birçok amaç için kullanılan doğal bir taştır. Hem doğa ile örtüşen güzel görünümü hem de barındırdığı özellikleri nedeniyle günümüzde çokça tercih edilmektedir. Isıya karşı dirençli olduğundan dolayı bina mantolamasında, şömine baca yapımında, şömine ve fırınların yapımında, kaydırmaz özelliği bulunduğundan dolayı yaya ve araç yollarının yapımında, güzel görünümünden dolayı parkların ve bahçelerin dekor amaçlı süslenmesinde, binaların dış dekoratiflerinde kullanılır. Kayrak taşının kullanım ömrü de uzundur. Ancak maden ocağından çıkartılan taşın kullanıma hazır hale getirilmesi deneyimli ve tecrübeli bir ekiple yapılmalıdır. Kayrak taşının ebatları kullanım yerine göre değişkenlik gösterir.

1-3 cm kalınlığındaki doğal kayrak taşları: Bu taşlar güzel görünümünden dolayı dekoratif amaçlı duvar kaplamalarında, şömine, fırın, barbekülerin yapımında, disko, kafe ve barların dekor amaçlı süslenmesinde, binaların su basmanlarının olduğu bölgede kullanılır. Bu ölçülerdeki 1 ton kayrak taşı ile yaklaşık olarak 15 metrekarelik yüzey kaplanabilir.

4-6 cm kalınlığındaki doğal kayrak taşları: Bu taşların görümü güzel olduğundan dolayı kelebek duvar yapımında, bahçe ve parkların düzenlenmesinde ayrıca neme karşı dayanıklılığı ve kaydırmaz özelliğinden dolayı yayalar için vasıtalar için yapılan yollarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ölçülerdeki 1 ton kayrak taşı ile yaklaşık olarak 9 metrekarelik yüzey kaplanabilmektedir.

6-10 cm kalınlığındaki kayrak taşları: Bu taşlar güzel görünümünden dolayı kelebek duvar taş yapımında, harçsız olarak çimlerin arasında, park ve bahçeler için yapılan genel düzenlemelerde, merdiven basamaklarının yapımı gibi birçok amaçlarda kullanılmaktadır. Bu ölçülerdeki 1 ton kayrak taşı ile yaklaşık olarak 6 metrekarelik yüzey kaplanabilmektedir.

Kayrak taşlarının dekoratif amaçlı süslemelerinde görünümünü daha da güzelleştirmek için verniklenip kullanılması gerekir. Kayrak taşı fiyatı Taşın rengi birbirine girmiş şekilde sarı, açık yeşil, kirli beyaz, gri, bordo, kırmızı renklerindedir. Biraz fosili andıran bir görüntüsü ve dentrik bir yapısı vardır. özellikle fiyatının diğer taşlarla kıyaslandığında ekonomik olması ve mevsim değişikliğine gösterdiği dirençten dolayı ömürünün uzun olması sebebiyle çokça tercih edilen bir taş türüdür.