Taşa Profesyonel Bir Dokunuş

CC İnşaat

Kayrak Taşı Nedir?

Kayrak taşı, düşük maliyetinin yanı sıra güzel görünümünden dolayı tercih edilen diğer taşlara göre kıyaslandığında oldukça iyi ve pek çok amaçlardan dolayı yaygın olarak kullanılan bir taştır. Kayra taşı sert olduğundan dolayı aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Isı yalıtım oldukça iyi olduğundan dolayı yalıtım malzemesi olarak da kullanılır. Bu sayede evlerin yazın serin kışın ise sıcak olmasını sağlar.

Dekoratif olarak doğal yarılmış taşlar grubuna giren kayrak taşının yüzeyi pürüzlüdür. Jeolojik olarak şilt taşı, çamur taşı ve volkan küllerinin birleşmesinden oluşmuştur. Doğal minareleri barındırdığından dolayı çeşitli desenleri ve renkleri vardır. Yaygın olarak kullanılan bu taş dentritik bir yapıdadır. Dekoratif amaçlı kullanıldığı gibi bazı ülkelerde çatı yapımında da kullanılır. Taşta gözenek olmadığından dolayı atmosfer şartlarında aşınmaya karşı oldukça dirençlidir ve eğilip bükülmez. Bu nedenlerden dolayı günümüzde kayrak taşları en çok dış mekânların dekoratif amaçlı duvar kaplamalarında, pencerelerin kenar kısımlarında oluşan ısı kayıplarını engellemek için, taban döşemelerinde kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak arduvazın bolca bulunduğu bölgelerde binaların yapı taşı olarak da kayrak taşı kullanılır. Kayrak taşları dekoratif doğal taşlar kategorisindedir.

Kayrak taşları günümüzde kullanılan taşlar arasında en eski olanlar arasındadır. Geçmişten günümüze sürekli olarak kullanılmıştır. Dayanıklılığı sayesinde uzunca yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Günümüzde ayakta kalmış tarihi binaların çoğunda ana malzeme olarak kayrak taşı kullanılmıştır. Bu özelliklerinden dolayı kayrak taşının kullanımı ve popülaritesi her geçen gün artmakta ve bu nedenle de her geçen gün daha da değerlenmektedir.

Özelliklerine göre bakıldığında fiyatı oldukça uygundur. Tarihi bir taş olmasına rağmen günümüz teknolojisi ile üretilmiş yapay taşlarla kıyaslandığında çoğundan daha ucuz ve daha üstün özelliklere sahiptir. Bu nedenle doğal taşlar arasında en sık tercih edilen taşlar arasındadır. Kayrak taşı taş ocaklarından özel işlemlerle çıkartılır. Bu nedenle işçilik oldukça önemlidir. Tek kullanılabildiği gibi günümüzde kullanılan yapı malzemeleri ile beraber kullanıldığında mükemmel sonuçlar verir. Günümüz teknolojisiyle beraber yeni yeni birçok taşlar üretilebilse de kayrak taşı doğal özellikleri ve güzelliğinden dolayı hala yaygın olarak tercih edilmektedir.