kayrak taşı

Kayrak Taşı Fiyatı

Kayrak taşı maden ocaklarından çıkartılan dekoratif amaçlardan inşaat malzemelerine kadar eski zamanlardan beri birçok amaç için kullanılan doğal bir taştır. Hem doğa ile örtüşen güzel görünümü hem de barındırdığı özellikleri nedeniyle günümüzde çokça tercih edilmektedir. Isıya karşı dirençli olduğundan dolayı bina mantolamasında, şömine baca yapımında, şömine ve fırınların yapımında, kaydırmaz özelliği bulunduğundan dolayı yaya ve araç yollarının yapımında, güzel görünümünden […]

Kayrak Taşı Nedir?

Kayrak taşı, düşük maliyetinin yanı sıra güzel görünümünden dolayı tercih edilen diğer taşlara göre kıyaslandığında oldukça iyi ve pek çok amaçlardan dolayı yaygın olarak kullanılan bir taştır. Kayra taşı sert olduğundan dolayı aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Isı yalıtım oldukça iyi olduğundan dolayı yalıtım malzemesi olarak da kullanılır. Bu sayede evlerin yazın serin kışın ise sıcak olmasını sağlar.
Dekoratif olarak doğal yarılmış […]

Kayrak Taşı Uygulaması

Kayrak taşı geçmişten günümüze kullanılan en eski taşlar arsındadır. Oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Pek çok rengi vardır. Günümüz teknolojisiyle üretile yapay taşlardan fazla eksik yönü olmadığı gibi oldukça ekonomiktir. Bazı özellikleri bakımından eşsizdir.
Atmosferik şartlara göre oldukça dayanıklı olan kayrak taşı mevsim değişikliklerinden etkilenmez. Bu sayede uzun ömürlüdür. Günümüzde ayakta duran tarihi yapıların çoğunda kayrak taşları ana malzeme olarak kullanılmıştır. […]

Kayrak Taşı Nasıl Döşenir

Kayrak taşı’nın uygulaması ve döşeme aşamalarınında dikkat edilecek hususlar ve önemli noktaları.

Kayrak taşı uygulaması yapılacak alan düzleştirilir. (Duvar veya Zemin)
Kayrak taşı uygulanacak alanlara özel yapıştırıcı sıva sürülür.
Kayrak taşı ebatlı veya ebatsız olarak uygulama yapılabilir, tercih edilen tarz ve tasarıma uygun taşların seçimi yapılır. Önceden ebatlanmadıysa ebatlama işlemleri gerçekleştirilir.
İç mekanda kayrak taşı uygulamalarında genellikle derz boşlukları kullanılmaz.
Dış mekanda ise kum ve […]

Kayrak Taşı Özellikleri

1-3 cm kalınlıktaki doğal kayraktaşı; duvar kaplaması, barbekü, şömine, iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 15-18 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
4-6 cm kalınlıktaki doğal kayrak taşı; yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları, bina su basmanları gibi yerlerde kullanılmaktadır.1 tonu ile 9-12 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
6-10 cm kalınlıktaki kelebek duvartaş; çim arası […]